Vilka är med?

För närvarande är över 100 företag, organisationer och kommuner anslutna till färdplansarbetet och vi vill bli fler. För att ansluta sig till färdplansarbetet ska det vara förankrat i ledningsgruppen att man kommer bidra till att uppnå målen som är angivna i färdplanen samt att man kommer arbeta med de relevanta uppmaningar som är beskrivna i dokumentet.

Följande företag, organisationer och kommuner är med i färdplansarbetet:

AB Familjebostäder
AB Stockholmshem
AFA Fastigheter
AIX Arkitekter, Helena Ekelund
Akademiska Hus, Mia Edofsson
Bengt Dahlgren, Maria Perzon
Besqab, Maria Uhrus
Bjerking, Lisa Henningsson
BoKlok, Sara Brantvall
Bonava i Sverige
Borohus, Eric Ello
Byggherrarna, Saga Hellberg
Byggmaterialindustrierna, Anneli Kouthoofd 
Byggnadsfirman Otto Magnusson, Andreas Holmgren

Byggnadsfirman Viktor Hansson AB, Peter Nilsson
Byggmästar'n i Skåne AB
ByggVesta Development AB
Celsa Nordic, Susanne Naevermo-Sand
Cementa
Cemex
Chalmers tekniska högskola, Filip Johnsson
Circle K Sverige AB
CS Riv & Håltagning
Derome AB, Anna Ryberg Henriksson
Energieffektiviseringsföretagen
E.ON Energilösningar AB
ETTELVA Arkitekter, Emma Östlund
Fasadglas Bäcklin AB
Fastec, Tobias Bergström
Fastighets AB LE Lundberg, Mattias Markström, Johan Sandborgh
Fastighetsägarna Sverige
Finja Prefab AB
Forbo Flooring AB, Jonas Rothén
Fortum Markets AB, Johan Ander
Golvkedjan, Lars-Åke Lidén
Göteborg stad, lokalförvaltningen
Hifab AB, Maria Hammar
HSB Riksförbund, Magnus Ulaner
Ikano Bostad, Annika Finnström
Incoord, Terese Kuldkepp, Malin Sundin
Informationscentrum för hållbart byggande
Installatörsföretagen, Info
IVL Svenska Miljöinstitutet
JM
Johnny Kellner Bygg- och energikonsult, Johnny Kellner
Järfälla kommun
Klimatkommunerna, Kansliet
Klövern AB, Teresa Mattisson
Lindbäcks
LINK Arkitektur
Linköpings universitet
Magnolia Bostad AB, Christina Hambäck
M3 Bygg AB, Milla Leinonen
Nacka kommun, Per Enarsson
NCC Sverige, Maria Eriksson
Nilsson Energy AB
Nordea
OKQ8 Scandinavia
ON Arkitekter AB, AnnaMaria Cyon
Peab AB, Elisabet Stadler
Returlogistik, Nils Storhagen
Riksbyggen, Karolina Brick
Ronneby kommun
SABO - Sveriges Allmännyttiga Bostadsföretag
Saint-Gobain Sweden AB, Louise Röström
Semrén & Månsson, Anna-Karin Nilsson
Serneke Bygg AB, Christin Carlsson

Sharing Capabilities, Jennie Pettersson, Nina Björstrand
SISAB, Ulrika Broman
Skanska i Sverige AB, Agneta Wannerström
Specialfastigheter, Kajsa Marsk Rives
Stockholms stad, miljöförvaltningen
Sto Scandinavia AB, Karin Bromo, Johan Claesson
Svensk Betong, Malin Löfsjögård
Sveriges Byggindustrier, Birgitta Govén, Marianne Hedberg
Sveriges Bergmaterialindustrier
Sveriges Kommuner och Landsting
Sveriges Träbyggnadskansli
Swecon Anläggningsmaskiner, Petra Engström Haraldsson
Swedbank Robur
Sweden Green Building Council, Evelina Strandfeldt, Linda Kjällén
Swedisol, Mats Björs
Säker Vatten AB, Catarina Gruvstad
Tengbom
Thomas Betong, Carina Edblad
Trafikverket
Tuve Bygg AB, Camilla Lindström
Tuve Byggservice AB
Tyréns, Ulf Wiklund
Vacse AB (publ), Sara Jägermo
Vasakronan, Anna Denell
Veidekke Sverige
Volvo Construction Equipment, Magnus Bäärnhielm, Niklas Nillroth
Västkuststugan, Eric Ello
White arkitekter AB
Wiklunds
Wihlborgs Fastigheter AB, Staffan Fredlund
WSP Sverige AB
Wästbygg, Kristin Lundmark
Zengun

Åke Sundvall Byggnads AB, Charlotte Casserfelt
Återvinningsindustrierna
ÅWL Arkitekter, Carolina Albarzua Vallejos



skriv ut