2017-03-22

Påslag med tio procent för efterbesiktning?

Vi är överens med beställaren om att vi som entreprenör ska stå kostnaderna för efterbesiktning. Men har beställaren dessutom rätt att kräva ett påslag om 10 procent för att administrera och vidarefakturera besiktningsmannens faktura till oss? Standardavtalet AB 04 gäller

Inledningsvis kan nämnas att huvudregeln vid efterbesiktning är att entreprenören står för ersättningen till besiktningsmannen även om parterna inte träffat särskilt avtal om det (AB 04 kap. 7 § 15 andra stycket). Om det är beställaren ensam som har utsett besiktningsmannen så brukar vanligtvis besiktningsmannen kräva att hans ersättning ska faktureras till den som utsett honom (beställaren i detta fall). Därefter får parterna själva reglera den inbördes fördelningen mellan sig. Det finns ingen reglering i AB 04 som ger stöd för att någon av parterna skulle ha rätt att ta ut ett påslag om tio procent för det extra administrationsarbete som uppstår i samband med denna reglering. Om det inte finns någon särskild skrivelse i ert avtal som möjliggör påslag saknar beställaren därför rätt till påslaget. Publicerad i tid ningen Byggindustrin nr.09-2017